Przeglądając oferty pracy na naszej stronie możesz napotkać różne wymagania odnośnie rekrutacji. Choć najpopularniejszym dokumentem, o którego przesłanie prosi pracodawca, jest CV, wiele firm wymaga również napisania listu motywacyjnego. Jest to spersonalizowany dokument, który ma niejako stanowić uzupełnienie informacji zawartych w curriculum vitae, a także umożliwia wywarcie dobrego wrażenia na rekruterze już na etapie selekcji kandydatów.
List motywacyjny to szansa dla Ciebie na zaprezentowanie swoich umiejętności miękkich oraz pokazanie, że zależy Ci na pracy w danej firmie. Bardzo często zdarza się bowiem, że przesyłamy to samo CV do wielu pracodawców – spersonalizowany dokument, jakim jest list motywacyjny, pozwala rekruterom na lepsze poznanie potencjalnego pracownika, a także jego motywacji do pracy.
List motywacyjny – co to?
Jeżeli zależy Ci na danej pracy, dołóż starań, aby napisać naprawdę dobry list motywacyjny – co to znaczy? Dokument ten nie powinien stanowić powtórzenia tego, co zostało zawarte w CV, lecz uzupełniać zamieszczone w nim informacje. Musi dotyczyć konkretnego stanowiska, na które aplikuje pracownik, ponieważ stanowi formę ,”sprzedaży” swojej osoby. Dobry list motywacyjny pokazuje, że zapoznałeś się z firmą, do której aplikujesz i jesteś odpowiednim kandydatem na oferowane stanowisko.
Jak napisać list motywacyjny?
W kwestii tego, jak napisać list motywacyjny, mamy dwie podstawowe rady – powinien być krótki i na temat. Warto nie przekraczać objętości jednej strony, a przed pisaniem dokładnie przeczytać ofertę pracy, a także zapoznać się ze stroną internetową firmy, gdzie znajdziemy takie informacje, jak jej wizja czy wyznawane wartości. Pisząc list motywacyjny warto mieć je na uwadze, pokazując potencjalnemu pracodawcy, że pasujemy do danego miejsca i co możemy mu zaoferować. Należy wspomnieć o swojej motywacji do podjęcia pracy, a także wskazać, jakie korzyści może odnieść firma, stawiając na Twoją kandydaturę.
Jak powinien wyglądać list motywacyjny?
Należy pamiętać, że ważna jest nie tylko treść tego dokumentu, ale również jego estetyka. Mówiąc o tym, jak powinien wyglądać list motywacyjny, mamy na myśli odpowiednie formatowanie, które wywrze dobre pierwsze wrażenie na rekruterze. Tekst powinien być podzielony na akapity, dostosowany do wyglądu CV i wyjustowany. Aby ułatwić sobie zadanie, można skorzystać z gotowych szablonów. Pamiętajmy jednak, aby w liście znalazł się formalny zwrot do adresata, nazwa konkretnego stanowiska, a także podpis kandydata i ponowne wyrażenie chęci uczestnictwa w rekrutacji. Dobrym pomysłem jest również wyróżnienie kluczowych informacji za pomocą pogrubienia.
List motywacyjny bez doświadczenia
Jeśli to Twoja pierwsza praca na danym stanowisku czy w konkretnej branży, zapewne zastanawiasz się, jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia. W takiej sytuacji dokument ten powinien być poświęcony Twoim zasobom – umiejętnościom twardym i miękkim, które mogą być przydatne w danej pracy. Warto również skupić się na szczegółowym opisaniu swojej motywacji do jej podjęcia, popierając ją odpowiednimi kompetencjami.