
Umowa zlecenie stanowi jedną z najpopularniejszych form zatrudnienia, z której niejednokrotnie korzystamy. Doskonale sprawdza się nie tylko w przypadku prac sezonowych, ale również dorywczych, krótkoterminowych.
To świetna opcja dla studentów do 26. roku życia, zapewniająca im większą elastyczność i możliwość uzyskania dodatkowego zastrzyku gotówki.
Umowa na zlecenie – co to?
Umowa zlecenie jest formą umowy cywilnoprawnej, regulowanej przez Kodeks cywilny, w związku z czym nie podlega wszystkim przepisom, które dotyczą pracowników. To elastyczna opcja, niosąca za sobą korzyści zarówno dla pracodawców, jak i zatrudnianych. W ramach umowy zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonywania określonych czynności dla pracodawcy, jednak nie musi być to praca w stałych godzinach czy w konkretnym miejscu.
Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy większą swobodę – niezależnie od tego, czy zatrudniamy, czy jesteśmy zatrudnionymi. Niejednokrotnie umowa zlecenie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem dla freelancerów, studentów lub osób, które poszukują dodatkowego źródła dochodu.
Umowa na zlecenie – stawka
Stawki w umowie na zlecenie nie są regulowane w sztywny sposób. Jednak musimy mieć świadomość, że zleceniobiorca nie może otrzymać zapłaty mniejszej niż minimalna stawka godzinowa, która ulega corocznej waloryzacji.
Od lipca bieżącego roku wynosi ona 28,10 zł brutto. Oznacza to, że osoba wykonująca pracę na rzecz pracodawcy nie może zarobić mniej – bez względu na to, ile czasu zajmuje jej dana czynność.
Umowa na zlecenie – urlop
Powinniśmy wiedzieć, że umowa na zlecenie jako umowa cywilnoprawna nie zapewnia zleceniobiorcy ustawowych dni wolnych bądź płatnego urlopu. W wyniku tego wszelkie przerwy w pracy należy ustalać z pracodawcą, natomiast czas wolny nie jest płatny.
Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do ustalenia kompromisu dotyczącego urlopu, jednak w takich przypadkach nie jest on opłacany. Dlatego przed podpisaniem umowy warto wspólnie omówić tę kwestię, co pozwoli uniknąć późniejszych nieporozumień.
Umowa na zlecenie – wypowiedzenie
Wypowiedzenie umowy zlecenie jest znacznie prostsze niż umowy o pracę, ponieważ możemy rozwiązać ją w dowolnym momencie, o ile razem nie ustalimy inaczej. Zazwyczaj w dokumentacji widnieje czas wypowiedzenia, wynoszący od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od indywidualnych uzgodnień.
Warto mieć świadomość, że brak konkretnego zapisu w umowie dotyczącego tej kwestii daje możliwość jej rozwiązania natychmiastowo przez każdą ze stron.
Czy umowa na zlecenie wlicza się do emerytury?
Umowa zlecenie może wliczać się do emerytury, jednak wyłącznie wtedy, kiedy odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne. Obowiązek ich opłacania dotyczy osób, które są zatrudnione w tej formie, chyba że zleceniobiorca posiada status studenta albo podpisał umowę o pracę w innej firmie.
W wyniku odprowadzania składek omawiana przez nas forma zatrudnienia może zostać uwzględniona podczas obliczania wysokości emerytury. Jednak musimy mieć świadomość, że to mniej korzystne rozwiązanie niż w przypadku umowy o pracę.
Gdzie szukać ofert pracy?
Planując znalezienie zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę lub zlecenie, warto skorzystać z naszej oferty. Na stronie internetowej 2etaty.pl dostępnych jest wiele propozycji z różnych branż, by każda osoba mogła znaleźć opcję dopasowaną do swoich aktualnych preferencji.