
Umowa o dzieło, nazywana również umową rezultatu, jest jednym z rodzajów umów cywilnoprawnych, których zasady są określone przez przepisy Kodeksu cywilnego. W tym przypadku osoba podejmująca się zlecenia zobowiązuje się do realizacji określonego zadania, natomiast zleceniodawca ma obowiązek wypłaty ustalonego wynagrodzenia.
Aby uzyskać dokładną odpowiedź na pytania o umowę o dzieło – co to, jaki obowiązuje podatek w przypadku jej podpisania bądź czy wlicza się do emerytury, zapraszamy do dalszej części niniejszego artykułu.
Umowa o dzieło – co to?
Umowa o dzieło, podobnie jak umowa zlecenie, należy do kategorii umów cywilnoprawnych. Efekt jej realizacji musi być konkretny – materialny lub niematerialny. Zlecający zobowiązuje się w umowie o dzieło do zapłaty określonej kwoty za zrealizowanie przydzielonego zadania. Wykonawca bierze na siebie odpowiedzialność za rezultat swojej pracy.
Umowę o dzieło mogą zawrzeć osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, m.in. wspólnota mieszkaniowa czy spółka partnerska oraz komandytowa. Strony ustalają i zaznaczają w dokumencie czas przewidziany na realizację dzieła.
Istotnym elementem jest określenie wynagrodzenia należnego wykonawcy dzieła, które może być ustalone kwotowo bądź kosztorysowo.
Umowa o dzieło – podatek
Podatek dochodowy od umowy o dzieło może być rozliczany na zasadach ogólnych lub według stawki ryczałtowej – w zależności od wartości wykonanego dzieła. Jeśli przedsiębiorca (zamawiający) podpisuje taki dokument z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej (wykonawcą), to na zamawiającym spoczywa obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy do urzędu skarbowego. Jego koszt ponosi wykonawca.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku umów o dzieło zawieranych pomiędzy przedsiębiorstwami. Do obliczenia podatku dochodowego od umowy o dzieło należy uwzględnić kilka czynników, m.in. wartość umowy oraz standardowe lub zwiększone, autorskie koszty uzyskania przychodu.
Umowa o dzieło – przykłady
Umowa o dzieło bardzo często dotyczy artystów, tłumaczy, rzemieślników i pisarzy. Jej przedmiotem jest stworzenie dzieła wskazanego w treści umowy. Może to być przykładowo:
- namalowanie obrazu;
- napisanie piosenki;
- napisanie powieści;
- stworzenie rzeźby;
- wykonanie mebla;
- przełożenie tekstu na inny język;
- zaprojektowanie strony internetowej;
- wykonanie grafiki komputerowej.
Należy pamiętać, że dzieło powinno być odpowiednio dopasowane do wymagań i preferencji zamawiającego.
Czy umowa o dzieło wlicza się do emerytury?
Umowa o dzieło nie daje podstaw do objęcia ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym. Z tego względu pracownik nie ma prawa do ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, wypadkowego, chorobowego czy zdrowotnego.
Jeżeli jednak umowa o dzieło zostaje zawarta z pracownikiem, z którym pracodawca ma również podpisaną umowę o pracę, wtedy od tej pierwszej należy opłacić wszystkie wymagane składki.
Umowa o dzieło a zlecenie
Wiele osób szuka odpowiedzi w zakresie rozróżniania umowy o dzieło a zlecenie. Jakie są różnice między nimi? Otóż w drugiej z nich nie ma wskazanego konkretnego efektu.
Umowa zlecenie dotyczy wykonania czynności na rzecz zleceniodawcy, takiej jak np. opieka nad dzieckiem lub sprzątanie. W tym przypadku wykonawca zobowiązuje się do starannego zrealizowania zadań, jednak nie odpowiada za rezultat. W umowie o dzieło kluczowe znaczenie ma uzyskanie konkretnego efektu.
Umowa zlecenie może być zawarta zarówno na czas określony, jak i nieokreślony. Z kolei o dzieło precyzuje jedynie termin realizacji zamówienia, a jego niedotrzymanie może stanowić podstawę do dochodzenia roszczeń przez zamawiającego.